شمشرا را در روبیکا ببینید!

«شمشرا»، فیلمی اکشن، ماجراجویانه و درام، محصول سال ۲۰۲۲ کشور هند است که کاران مالهوترا آن را کارگردانی کرده است. این فیلم به تازگی یکی از پربازدیدترین‌های روبیکا شده است. در این پست، مروری بر این درام تاریخی و ماجراجویانه داریم.

با پیشتازی سریال‌ها و فیلم‌های تاریخی، بسیاری از سازندگان در سراسر دنیا به دنبال ساخت فیلم و سریال‌هایی با مضامین تاریخی رفته‌اند. «شمشرا» یکی از این آثار است. این اثر سینمای هند در یک بازه زمانی 4 ساله و با بودجه‌ای نزدیک به 150 کرور ساخته شده است. ساخت این اثر در سال 2018 آغاز شد و قرار بود «شمشرا» در دسامبر 2019 اکران شود اما، پاندمی کرونا ساخت این فیلم سینمایی را مانند بسیاری آثار سینمایی دیگر به تعویق انداخت.


شمشرا را چه کسانی ساختند؟

فیلمنامه درام تاریخی «شمشرا» را خیلا بیشت، کاران مالهوترا و پیوش میشرا مشترکا نوشته‌اند و بازیگران مطرحی مثل رانبیر کاپور، سانجی دات، وانی کاپور، سراب شوکلا، رونیت روی، توشار آچاریا، ماهش بالرای و چیتراک باندیوپادهیای در آن حضور دارند.

رانبیر کاپور بازیگر اصلی فیلم «شمشرا» است. او نوه بازیگر معروف سینمای هند، راج کاپور است که در ایران نیز بسیار شناخته‌شده است. او در سال 2007 با بازی در فیلم «ساواریا» بازیگری را آغاز کرد. از آثار این بازیگر می‌توان به فیلم‌های «بیدار شو سید»، «داستان حیرت‌انگیز پرم» (2009)، «راجنیتی» (2010)، «راک استار» (2010) و «برفی» (2011) اشاره کرد.


داستان شمشرا چیست؟

«شمشرا» داستان مبارزه قبیله‌ای هندی به نام خامران با استعمار انگلیس و ظلم قبیله دیگری به نام کازا است که در دو برهه تاریخی روایت می‌شود. داستان از سال 1871 و از جایی آغاز می‌شود که...


آیا شمشرا بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است؟

یکجورهایی بله؛ بر اساس گفته‌های کارگردان این اثر، داستان «شمشرا» ریشه در حوادثی واقعی دارد و داستان مبارزه یک قبیله را برای رهایی از ظلم در سال‌های 1800 میلادی به تصویر می‌کشد. او همچنین اضافه کرده است که «شمشرا» تجربه‌ای متفاوت با ساخته‌های پیشین او به شمار می‌آید.

داستان «شمشرا» در شهری خیالی به نام کازا رخ می‌دهد. قبیله خاران که رئیس آن مردی سنگدل به نام «شود سینگ» است به مردم ظلم می‌کنند. «شمشرا» علیه این ظلم به پا می‌خیزد، جانانه مبارزه می‌کند اما بنا بر دلایلی موفق نمی‌شود. تا اینکه سال‌ها بعد، «بالی» که فرزند شمشراست، راه پدر را ادامه می‌دهد...


دو بازه زمانی و بازی در دو نقش متفاوت

همانطور که گفتیم داستان شمشرا در دو بازه زمانی 1871 و 1896 اتفاق می‌افتد. رانبیر کاپور، در هر دو بازه زمانی نقش اصلی را ایفا کرده است. در بازه زمانی اول، نقش «شمشرا» و در بازه زمانی دوم نقش «بالی»، فرزند او را ایفا کرده است.

در بخش اول، شاهد داستان شمشرا هستیم. او در کنار قبیله‌اش، خامران از ظلم مردم کازا به خاطر تبعیض‌های جامعه کاستی هند و استعمار انگلیس رنج می‌برد. در 1896، با بالی آشنا می‌شویم که پسر شمشرا است. او علاقمند است پلیس شود، اما آزمونی سخت پیش روی او قرار می‌گیرد.


شمشرا را در روبیکا ببینید!

همانطور که گفتیم، «شمشرا» این روزها یکی از پربازدیدترین فیلم‌ها در بخش فیلم و سریال روبیکا است. تماشای فیلم و سریال در این سرویس نیاز به خرید اشتراک ندارد. برای دیدن این اثر سینمای هند و هزاران فیلم و سریال دیگر از سینمای ایران و جهان، کافی است به بخش فیلم و سریال روبیکا مراجعه کنید.

روبیکا
مثل آینه در روبیکا فیلم ببینید!
روزهای نوروز، فرصت خوبی برای مرور شاهکارهای سینمایی و تماشای فیلم‌ها و سریال‌هایی است که سال گذشته موفق به دیدن آنها نشده‌اید.
«کودتای 53» را در روبیکا رایگان ببینید!
مستند تحسین‌شده «کودتای ۵۳» مدتی است وارد شبکه نمایش خانگی شده و حالا می‌توانید بدون نیاز به خرید اشتراک، آن را در سرویس فیلم و سریال روبیکا ببینید.
«ارباب حلقه‌ها، حلقه‌های قدرت» را در روبیکا ببینید!
چند هفته از آغاز پخش جهانی «ارباب حلقه‌ها، حلقه‌های قدرت» می‌گذرد. این سریال طرفداران زیادی پیدا کرده و در روبیکا نیز، به یکی از پرمخاطب‌ترین سریال‌ها تبدیل شده است. در ادامه، مروری کوتاه براین سریال داریم که البته، آنچنان معروف و پرآوازه است که نیازی به معرفی ندارد.